Otel Halısı Nasıl Seçilmelidir ve Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Otel Halısı Nasıl Seçilmelidir ve Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Otel halısı nasıl seçilmeli? Oteller her zaman estetik görünmesi gereken iş yerleridir. Misafirlerinize daha iyi bir ortam sunarsanız, daha fazla memnun kalmalarını, böylece ilerleyen zamanlarda da sizi tercih etmelerini sağlayabilirsiniz.

Bu kapsamda dikkat etmeniz gereken birçok detay yer almaktadır. Halılar da bunlardan bir tanesidir. Böylece yaşam alanlarınıza yeni ve mistik bir atmosfer kazandırabilirsiniz. Eğer daha iyi çözümlere ulaşmak istiyorsanız, hemen karar vermek yerine şu gibi detaylara dikkat etmeniz tavsiye edilir;

 1. Kalite
 2. Malzeme
 3. Tasarım
 4. Aşınma oranı
 5. Bakımı

Otel halısı seçerken bunları incelerseniz, tüm bunları değerlendirebilirsiniz. Böylece sonuçlarından daha fazla memnun kalacağınız halılar elde edebilirsiniz.

Kalite

Eğer halılarınızı daha uzun süreli bir şekilde kullanmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken noktaların başında kalite vardır. Kalitesiz bir halı her anlamda sizi mutsuz edecektir. Çünkü bu durum kısa süre içinde zarar göreceğini gösterir.

Böylece estetik yapısı da bozulacağından kötü bir görünüme neden olur. Böylece tek çözümünüz yeni bir halı almak olur. Eğer bu durumun yaşanmamasını istiyorsanız, birinci sınıf malzemeden imal edilenler özellikle incelenmelidir.

Böylece ne kadar yoğun kullanılırsa kullanılsın, başarılı çözümlere ulaşmanız mümkündür. Otel halısı nasıl seçilmeli diyorsanız, kalite unutulmaması gereken konuların başındadır.

Malzeme

Her ne kadar fazla ayrıntısı bilinmese de halı türleri farklılık gösterir. Eğer otelinize en uygun çözümleri arıyorsanız, bu özellikle dikkat verilmesi gereken ayrıntılardan biridir. Temel olarak bunlar şöyledir;

 1. Yün halılar: Doğal elyaf olarak da bilinen yünden dokunur. Genellikle el dokuması olarak imal edilir.
 2. Naylon halı: 20. yüzyılın sonlarından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Özellikleri bakımından çok yönlü yapısı vardır.
 3. Polyester halı: Yoğun olarak üretilmekle birlikte dirençli bir materyal değildir.
 4. Olefin halı: 1990’lı yılların sonundan itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla yeni çözümler arasındadır.
 5. Akrilik halı: Yüne benzer bir yapıya sahiptir. Bu nedenle halılarda sık sık kullanılmaktadır.
 6. İpek halılar: İpek, dayanıklı özellikleri sebebiyle sık sık kullanılan malzemeler arasındadır.
 7. Pamuk halılar: Dayanıklı yapısı sebebiyle özellikle el dokuma olarak kullanılmaktadır.

Bunların hepsi, aynı zamanda halı çeşitleri nelerdir için bir cevaptır. Özellikleri tümünde farklılaşır. Eğer incelerseniz, otellerinize en iyi olanları keşfedebilirsiniz. Ancak temel olarak el dokuması halılar ilmek ilmek dokunduğu için otellere daha uygundur. Çünkü dayanıklılığı kat kat fazladır.

Otel Halısı Nasıl Seçilmelidir ve Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Tasarım

Halılarda hem işlev hem de estetik önemlidir. Bir halı ne kadar dayanıklı olursa olsun, serdiğiniz yerle uyumlu değilse veya alırken beğenmemişseniz mutsuz olmanıza neden olur. Böylece tekrar satın almanıza yol açar.

Bunu önlemek istiyorsanız, otel odası nasıl seçilmeli başlığında tasarıma da özen gösterilmelidir. Bu bakımdan ilk olarak halının otel tasarımıyla uygun olduğuna emin olunmalıdır. Ardından nereye serilmesi planlanıyorsa, bunun da uygunluğuna göz atılmalıdır.

Eğer bunlara özen gösterirseniz, sonuçlardan daha fazla memnun kalmanız mümkündür. Kişisel zevkler önemli olsa da otellerde önemli olanın misafirlerin düşüncesi olduğu unutulmamalıdır.

Aşınma Oranları

Oteller özellikle yaz aylarında büyük bir yoğunluğa sahiptir. Bu durum normal bir halının kısa süre içerisinde aşınabileceğini gösterir. Tamir ettirmek mümkün olsa da düzeltme kısa süre içinde yine bozulacaktır.

Bu durumda tek çözümünüz, yeni ve sıfır olanlarını satın almaktır. Bu durum her sezon yeni halı almayı gerektirebilir. Özellikle çok yoğun çalışıyorsanız bazı sezonlar daha kısa sürede değişiklik gerekebilir. Bu da sürekli masraf yapacağınız anlamını taşır.

Bunu önlemek istiyorsanız, otel halısı seçerken ne kadar dayanıklı olduğuna da özen gösterilmelidir. El dokuması halılar zaman içerisinde ortaya çıktığı için dayanıklılıkları daha fazladır ve yoğun kullanıma uyundur.

Bakımı

Halılarda bakımın büyük bir önemi yer almaktadır. Çünkü yanlış bakım yaparsanız, en kaliteli halı bile yavaş yavaş zarar görecek böylece yavaş yavaş kullanılmaz bir hal alacaktır.

Dolayısıyla aldığınız halıya doğru bakım yapmak, uzun yıllar boyunca verimli şekilde kullanmak için şarttır. Her malzemenin farklı şekilde bakıma gereksinim duyduğu unutulmamalıdır. İşlemler bu nedenle her birinde değişebilir.

Eğer size zorluk çıkarmasını istemiyorsanız, Retro Halı ve otel halısı seçerken bakım işlemlerinin nasıl olduğuna özen göstermeniz tavsiye edilir.

Bloga dön