En İyi El Dokuma Halı Hangisidir?

En İyi El Dokuma Halı Hangisidir?

Halılar yaşam alanlarında oldukça önemli parçalardır. Bu nedenle satın alırken dikkatli olunması gerekir. Birbirinden farklı dokuma modeller olduğu için tavsiye edilen standart modeller yoktur.

Bunun yerine bir el dokuma halı almadan önce nelere dikkat etmenizi bilmek daha yararlıdır. Böylece daha doğru kararlar verebilir; yaşam alanınızda uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz ürünler elde edebilirsiniz.

El Dokuma Halının Tersi Düzü Nasıl Anlaşılır? Yazısı da ilginizi çekebilir.

Kişisel Tercihler

Her şeyden önce, kişisel zevkinize göre bir halı seçmek mantıklıdır. Burada bazı sorular kişinin kendi tercihi hakkında net olmasına yardımcı olabilir. El dokuma kilim daha uzun ömürlü oldukları için fabrikasyon çıkışlı olanlara göre daha avantajlı yapıya sahiptir. Ayrıca bütçe olarak da uygun modelleri vardır.

Eğer size en uygun halıyı almak istiyorsanız, doğal olarak kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Zira zevklerinize uygun değilse, yaşam alanını güzel gösterse bile sizin beğenmemeniz muhtemeldir.

Kullanılacak Yer

El dokuma kilim alırken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da kilimdir. Zira her halı her yerde kullanılmaz.

Bir halıya karar vermeden önce odanın boyutlarını ve gereksinimlerini göz önünde bulundurmak mantıklıdır. Halı kısmen güneş ışığına maruz kalıp kalmadığına bakmak, giriş alanına mı yoksa yemek masasının altına mı yerleştireceği gibi konuları iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Bu gibi faktörlerin doğru halının seçiminde oldukça önemlidir. Zira giriş alanı veya mutfak gibi çok sık kullanılan bir oda genellikle sağlam halılar gerektirir. Yoğun kullanıldığı için hem kirlenmeye hem de eskimeye karşı dirençli olmalıdır.

Bunun dışında kalınlıkları da önemlidir. El dokuma kilim modeller, ağır ve masif ahşap mobilyaların ağırlığına kolayca dayanabilir. Ancak çok ince halılar hızla iz bırakır. Böylece kötü bir görünüme sebep olur.

Ancak yeterli kalınlığa sahipse, masa ya da mobilya gibi parçalar sorunsuz, problemsiz bir biçimde kullanılabilir. Boyut olarak da doğru bir tercih yapılmalıdır. Bir halı her zaman önemli bir dekoratif unsurdur. Ancak yalnızca görünür bir yüzeyi süslediğinde tamamen etkili olur. Dolayısıyla tüm zemini kaplamaması önerilir.

Dekoratif Uygunluk

El dokuması kilim ve halılar farklı modellere sahiptir. Bunun temel sebepleri herkesin farklı zevkleri taşıması, her odada kullanılanların farklılık göstermesidir. Evin iç dekorasyonuna göre tercih etmeniz gereken kilimler de değişir.

Bir kilim zevklerinize uygun olsa bile evin iç tasarımına uygun olmayabilir. Dolayısıyla almadan önce mobilyaların yapısına, duvarların rengine ve zemine özen göstermeniz önerilir. Bu sayede daha başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Böylece odalarınız ile uyumlu dokuma halıları bulabilir, sipariş vererek uyumlu bir ev elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra arzunuza göre halınızı ön plana çıkarmak da isteyebilirsiniz. Bu durumda daha renkli ve çarpıcı modeller size yardım edebilir.

Bunun dışında iç dekorasyona zıt bir seçenek tercih ederek de halılarınızı ön plana çıkartabilirsiniz.

Düğüm Sıklığı

Her ne kadar birçok kişi önem göstermese de el dokuma kilim ve halı modellerinde düğümlerin büyük bir özelliği vardır. Zira ne kadar kaliteli olduğunun bir göstergesidir.

Bir halı daha fazla düğüme sahipse kullanımı daha iyi olacaktır. Kaliteli olacağı için uzun yıllar kullanım imkanı sunar. Ancak düğüm sıklığı kalitenin tek göstergesi değildir. Her ne kadar el dokuması olsa da bir halı yine de kalitesiz olabilir. Zira kalitesiz yün kullanılmışsa kötü sonuçlar doğurabilir.

Dolayıyla düğüm sayısının yanı sıra yünün ve ipliklerin kalitesine de bakmanız gerekir. Böylece daha iyi çözümler bulmanız mümkündür.

Boya

El dokuma kilim modellerinde boyanın büyük bir önemi vardır. Bunun ilk nedeni sağlıktır. Bazı boya türleri insan sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle halıda kullanılması yaşam alanlarında büyük sorunlar oluşturur.

Kilim alırken öncelikle bu konuya dikkat etmeniz gerekir. Boyaların kesinlikle insan sağlığına zararlı olmaması gerekir. Ancak kaliteli olması şarttır. Zira kalitesiz bir boya birkaç yıkama ardından bozulmaya başlayacak, böylece size yeni bir tane almayı şart haline getirecektir. Ayrıca güneş ışığına karşı dayanıksızsa solmaya başlayacaktır.

Bu tarz sorunlar yaşamak istemiyorsanız, boyalara da dikkat etmeniz gerekir. Genellikle üzerlerinde hangi boyanın kullanıldığı yazılıdır. Bunu kontrol ederek istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Bloga dön