En İyi El Dokuma Halı Hangisi?

Dokuma halı modelleri günümüzde oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu ürünler günümüzde evlerin mutfak, oturma odası, salon, hol, yatak odası, çocuk odası ya da farklı odalarında kullanılabilir. Ayrıca işyerleri ve ofislerde de problemsiz bir şekilde yararlanılabilir.

Kullanım alanı neresi olursa olsun, her insan bir halıyı satın aldıktan sonra uzun yıllar boyunca problemsiz şekilde kullanabilmek ister. El dokuması halılar insanlar tarafından dokunduğu için hem işlevsel hem de estetik bir yapıya sahiptir.

Her ne kadar en iyi vintage halı modelleri sorulsa da bunlar kişilere ve evlere özel olarak sunulur. Bir halı bir insan için mükemmelken, bir diğeri onu çok kötü bulabilir. Dolayısıyla bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur.

En İyi Dokuma Halılar Nasıl Bulunur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iyi bir dokuma halı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle halı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği daha fazla önemlidir. Genel olarak bunlar aşağıda olduğu şekilde özetlenebilir:

 1. Halının renk ve motifler
 2. Halı türü
 3. Halı ölçüsü
 4. Halı fiyatı
 5. Halının neyden imal edildiği

Eğer el dokuması halı almak istiyorsanız, bunlara özen göstererek sizin için en uygun olanlarına kısa sürede karar verebilirsiniz.

Halının Renk ve Motifler

El dokuması halı insanlar tarafından dokunduğu için renk ve motifleri oldukça geniştir. Bu nedenle iyi bir halı arıyorsanız, ilk olarak kişisel zevkleriniz göz önünde bulundurulmalıdır. Bir halı kaliteli olsa bile siz ondan mutlu değilseniz sizi huzursuz etmesi muhtemeldir.

Ayrıca zevkinize göre olan bir halının ev tasarımı ve dekorasyonu ile uyumlu olmayabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle dokuma halı seçerken hangi odaya serilecekse, burada nasıl bir tasarım, dekorasyon olduğu da önemlidir.

Eğer buna dikkat ederseniz, el dokuması halı uzun yıllar estetik bir şekilde daha güzel kullanılabilir.

Halı Türü

Her ne kadar bilinmese de el dokuması halı içerisinde farklı kategoriler vardır. Bunlar genel olarak,

 1. Türk halısı,
 2. İran halısı,
 3. Anadolu halısı,
 4. Taşpınar halısı,
 5. Yağcıbedir halısı,

Şeklindedir. Bunun yanı sıra günümüzde farklı stiller de el dokuması halı olarak imal edilebilir. Bu nedenle,

 1. Patchwork halı,
 2. Modern halı,
 3. Klasik halı,
 4. Boyalı halı,
 5. Etnik halı,
 6. Bohem halı,
 7. Vintage halı,

Gibi seçenekler de yer alır. Her birinin özellikleri ve estetiği farklılık gösterir. El dokuması halı bu nedenle dikkatli ve doğru seçilmelidir. Bu sayede daha etkili ve güzel şekilde kullanabileceğiniz halılar elde edilebilir.

Halı Ölçüsü

Her evin, ofisin ve odanın ölçüsü farklılık gösterir. Bu nedenle halıyı serdiğiniz zaman kapladığı alan açısından memnun kalmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken konulardan birini de halı ölçüsü oluşturur.

Satın almadan önce ilk olarak sereceğiniz odanın boyutları bilinmelidir. Ardından da ne kadarlık bir alanı kaplamasını istediğinize karar verilmelidir. Örnek olarak sadece orta yerde olmasını veya mobilyaların altına kadar girmesini düşünebilirsiniz.

Buna göre bir halı modeli incelerseniz, yaşam alanınız için daha iyi ve verimli sonuçlar elde edebilir, yıllar boyunca yararlanabilirsiniz.

Halı Fiyatı

Halı fiyatı, el dokuması halı alırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biridir. Ancak bunun fiyatları standart değildir ve her halıda farklılık gösterir. Kaç metrekare olduğu, halı türü ve desenleri ücretler üzerinde bir faktördür.

Halının Neyden İmal Edildiği

El dokuması halılar sentetik malzeme bulundurmasa da farklı malzemeler kullanılarak imal edilebilir. Yün ve pamuk bunlardan sadece bazılarıdır. Halının imal edildiği malzeme değiştikçe, nasıl yıkayacağınız da değişir. Ayrıca sahip olduğu özellikler de farklılaşır.

El dokuması halıyı hatalı yıkamak zamanla renklerin solmasına ve halının zarar görmesine neden olabilir. Dolayısıyla halıyı satın almadan neyle dokunduğunu bilirseniz, bunu da değerlendirerek daha doğru şekilde yıkayabilirsiniz.

Bu bakımdan halıyı bilinçsiz bir şekilde almak çoğunlukla sonuçlarından pişman olmanıza neden olacaktır. Bunları önlemek için el dokuması halı satın alırken, bu gibi noktalara özen göstermeniz tavsiye edilir. Bu hem evler hem de iş yerlerinde halı kullanımı için geçerlidir. Böylece daha uzun seneler boyunca kullanabileceğiniz, verimli sonuçlar elde edilebilir.

Bloga dön