El Dokuma Halıda Hangi Hayvanın Yünü Tercih Edilir?

En kaliteli yün hangisi? Günümüzde kullanılan birçok yün türü vardır. Ancak özellikle koyunların kırkılması ile elde edilen yünler diğerlerine göre daha fazla artıya sahiptir. Bununla beraber fiyatları da daha ekonomik olmaktadır.

Bu nedenle el dokuması halılarda koyun yünü tercih etmek oldukça mantıklıdır. Zira uzun süreli, kaliteli ve uygun fiyatlı bir kullanım sunar. Üstelik kök boya ile kullanılabildiği için doğal bir şekilde boyanarak yaşam alanlarında yararlanılabilir. 

El Dokuma Halılarda Koyun Yününü Artıları Neler?

Eski ve modern yün halı modelleri arasında koyun yünü kullanılanlar birçok avantaja sahiptir. Böylece hem işlevsel hem de sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir. Dolayısıyla yaşam alanlarınızda kaliteyi arttırmak istiyorsanız oldukça güzel bir seçenektir.

Anadolu Halısı Nedir? Yazısı da ilginizi çekebilir.

Su Geçirmez Özelliktedir

Eğer üzerinize yün bir kazak giyerseniz ve su dökerseniz, doğal bir koyun yününün kolay kolay ıslanmadığını, suyun akıp gittiğini görebilirsiniz. Ancak normal bir kumaşa döktüğünüzde yere gelmeye fırsat kalmadan üzerinize yapışacaktır.

Bu bakımdan koyundan kırkılarak yapılan eski yün halı üzerine kaza sonucu bir şey döküldüğünde kolay kolay ıslanmayacaktır. Böylece size onu temizlemek için büyük bir zaman dilimi kazandırır. Halı ıslanmayacağı için nem ve rutubet yapmayacak, böylece sağlık sorunlarına, alerjenlere de sebep olmayacaktır.

Anti Bakteriyel Özelliktedir

Koyun yünü anti-bakteriyel ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu sebeple doğal bir koyun yününün kırkılması ile elde edilen el dokuma eski yün halı üzerinde zararlı mikroorganizmaların birikmesine izin vermez. Böylece daha temiz ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmanıza yardımcı olur.

Böylece yaşam alanında hastalıkları önleyebilir, daha hijyenik yaşam alanları meydana getirebilirsiniz.

Güneş Işınlarına Karşı Dirençlidir

Koyun yünü güneşten gelen UV ışınlarına karşı dirençlidir. Dolayısıyla halınızı güneş gören bir yere sermek isterseniz, zaman geçtikçe estetik yapısı bozulmayacak sürekli aynı kalacaktır. Üstelik el dokuma modern halı alınmışsa kök boya ile imal edileceği için zaman geçtikçe boyaları da solmaz.

Bu nedenle aradan yıllar geçse bile ilk günkü güzelliklerinde kullanılabilir. 

Temizliği Kolaydır

Sağlık her şeyden önce gelir. Sağlıklı bir yaşam için temizlik de olmazsa olmazlar arasındadır. Özellikle yaşam alanlarında tüm önlemler alınmalı, hijyenik bir ortam oluşturulmalıdır. Halı temizliği bu nedenle hayati bir öneme sahiptir. Zira insanlar ayaklarını buraya 7/24 basar ve yoğun şekilde kullanılır.

Eğer halının hızlı ve problemsiz bir şekilde temizlenmesini istiyorsanız, el dokuma eski yün halı modelleri size en iyi çözümleri sunmaktadır. Böylece temizlik işlemlerini daha pratik hale getirebilir, zorluk çekmeden temizliği yapabilirsiniz.

Böylece daha hijyenik bir ortam elde edebileceğiniz için sağlık sorunlarını da etkili bir şekilde önleyebilirsiniz.

Isı Kontrolü Sağlar

Eski ve modern yün halı modelleri aynı zamanda ısı kontrolüne de olanak tanır. Yün, vücut ısısını düzenleme yeteneği ile ünlüdür. Kışın, yünün yalıtım özellikleri kuru havayı ve sıcaklığı cilde yakın tutar. Yaz aylarında, yünün bobin benzeri şekli cildinizdeki fazla ısıyı ve nemi çekerek kullanıcının daha serin kalmasına yardımcı olur.

Bu bakımdan koyun yününden elde edilen yün halılar zeminde ısıyı daha iyi kontrol etmenize olanak tanır. Kışın sıcak havayı daha fazla evin içinde hapsedebilir, böylece ısınmayı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Yaz aylarını da ısıyı çekmesiyle evinizde daha serin bir şekilde geçirebilirsiniz. Modern ve eski yün halı modelleri bu nedenle büyük kullanışlılığa sahiptir. Eğer elde dokunan ve koyun yününden imal edilen ürünleri tercih ederseniz, daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bloga dön