Dokuma El Halısı Nedir?

Eski dokuma halılar eskiden beri kültürümüzün en önemli öğelerinden bir olmuştur. Sadece dekorasyon olarak değil, semboller sayesinde bir iletişim aracı da olmuştur. Çok eski zamanlardan beri bir parçamız olan halıların yeni dönemde birçok çeşidi vardır. Fakat dokuma el halıları bu halı türlerinden oldukça farklı ve özeldir. Dokuma El Halısı, fabrikasyon olmayan, makine işçiliği ile üretilmeyen, insan emeği ile ortaya çıkan halılardır. Oldukça büyük bir sabır ile dokunana bu halılar kendi özel tezgâhlarında dokunur. Dikey ve yatay olarak halı tezgâhına gerilen atkı ve çözgü, halıların iskeletini oluşturur. Bu sayede oldukça özel olan dokuma el halıları fiyat olarak da diğer halılardan çok çok üstündedir. Oldukça nazik olan bu halıların temizliği ve yıkaması da özel bir çaba ister. Bu yüzden çok kalabalık olan, çocuğu olan ya da evcil hayvanı olan evlerde kullanılması tercih edilmez.

Anadolu Halısı Nedir? Yazısı da ilginizi çekebilir.

El Dokuma Halı Nasıl Anlaşılır?

Piyasada oldukça fazla Dokuma halı vardır. Fakat bu halıların hepsi el dokuma halısı değildir. Bu yüzden dokuma halı almak isteyen kişilerin bu halıları almadan önce küçük bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Halınız belki de dokuma halısı değildir. Bunu anlamak için yapmanız gereken şey, el dokuması halısı alacağınız zaman önce halının arkasına bakmanızdır. Arkasını çevirdiğiniz halının düğümlerini incelemeli ve dikkatle bakmalısınız. Eğer düz şerit çizgiler gibi düğüm izleri görüyorsanız o halı makine halısıdır. Fakat asimetrik bir şekilde ara ara düğümler belirgin görünüyorsa o halı el dokuması bir halı demektir. Bu sayede halınızın orijinal olup olmadığını bu sayede anlayabilirsiniz.

El Dokuma Halıların Özelikleri Nelerdir?

El Dokuma Halılarının Özellikleri oldukça fazladır. Tercih etmeyi düşündüğünüz bu el dokuma halılarının özelliklerine baktığımızda ilk olarak çözgü iplik ve hav ipliklerin düğümlenmesi sayesinde oluşmaktadırlar. Bu yüzden bu ipliklerin cinsi, düğüm sıklığı ve hatta düğüm şekli bile bu halıların şeklini belirler. El dokuma halılarının en büyük özelliği kaliteli malzeme kullanımıdır. Bunun yanında çift düğüm olması da bir kalite göstergesidir. Bakımı oldukça zor olan bu halıların yıkama maliyetleri de diğer halılardan farklıdır. Özel bir yıkama işlemi de bu halıların diğer bir özelliğidir. Son dönemlerde etnik esintiler oldukça modadır. Bu tarz halılarda genelde bu tarz evlerde sıklıkla kullanılır. Her evin tarzına göre değişiklik gösterecek olan bu el dokuma halıları oldukça farklı çeşitlere de sahiptir.

El Dokuma Halı Nered Satılır?

El dokuma halısı almak isteyen kişilerin aklındaki sorular, “El Dokuma Halısı Nerede Satılır?” ve “El Dokuma Halı Fiyatları 2022 seçenekleri nelerdir?” şeklindedir. Bu sorulardan ilkinin cevabı oldukça basittir. Orijinal bir el dokuması halısı için Halica.com sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır. En uygun fiyata ve en çok çeşide sahip olan halica.com her bütçeye hizmet vermektedir. Diğer en önemli sorulardan biri de el dokuma halı fiyatlarıdır. El dokuma halı fiyatları her sene oldukça fazla değişmektedir. Bu yüzden almak istediğiniz zaman küçük bir araştırma yapmalısınız. Bu konuda halica.com adresine girerek el dokuma halı fiyatlarını inceleyebilir ve bütçenize uygun el dokuma halısını sepetinize ekleyebilirsiniz.

Bloga dön